Get Adobe Flash player

חיפוש בבלוג המומחים

איתור בלוג לפי תאריך

קישורים נבחרים

אחסון אתרים

website-hostingברור לכולם כי גם אתר האינטרנט הטוב בעולם אינו יכול להיות נגיש לגולשים באינטרנט מבלי להיות מאוחסן במערכת אחסון אתרים (Hosting / הוסטינג). ניתן לעצב ולבנות אתר אינטרנט מרהיב, חדשני ונוח לתפעול ולהעלות אותו בשרת מקומי כגון XAMPP, אך אתר זה, טוב ככל שיהיה, יהיה נגיש אך ורק למשתמש במחשב המקומי בו הוא מוצג. על מנת להציג את אתר האינטרנט שלכם ברשת האינטרנט ולהנגיש אותו לקהל גולשי היעד שלכם, יש להעלות את אתר האינטרנט למערכת אחסון אתרים, כלומר לשרת אינטרנט ייעודי להפעלה והצגת אתר האינטרנט שלכם ברשת האינטרנט. בחירת ספק אחסון אתרים מתאים, הינה בחירה בעלת משמעות כבדה עבור התפעול השוטף של אתר האינטרנט שלכם, הן בטווח הקצר והן בטווח הרחוק. עולם אחסון האתרים מתחלק באופן גס לשתי אפשרויות: אחסון אתרים בשרתי Linux ולחליפין - אחסון אתרים בשרתי Widows. מאמר זה ידון בהיבטי השונים של מערכות אחסון אתרים בשרתי Linux ובשיקולים אשר מומלץ להפעיל בבחירת ספק אחסון אתרים עבור אתר האינטרנט שלכם.

עולם אחסון האתרים עבר תהפוכות טכנולוגיות עצומות והוותיקים מביניכם בתחום, בוודאי זוכרים כאשר חברת נטוויז'ן סיפקה בשנת 2004 שירותי אחסון אתרים בעלות של 10$ לחודש עבור נפח כולל של לא יותר מאשר 5 MB... אין ספק שטכנולוגיית אחסון אתרים הוזילה משמעותית את עלויות אחסון האתרים וטכנולוגיה זו תמשיך להתקדם ולהתפתח.

נסקור תחילה הבדל בסיסי בין שני סוגי אתרי אינטרנט ואת מערך אחסון האתרים הכרוך בהם, אחסון אתר הפועל ללא בסיס נתונים לעומת אחסון אתר המושתת על בסיס נתונים:

אחסון אתרים ללא בסיס נתונים
אחסון האתרים הבסיסי ביותר הינו עבור אתר אינטרנט אשר אינו כולל בסיס נתונים (Data Base) ומופעל באמצעות קישורים בין דפי האתר וטפסים שונים הנשלחים לתיבת האימייל של בעלי האתר. אתרים מסוג זה כולל לרוב קבצי PHP, HTML, CSS, JAVA וקבצים גראפיים שונים לרבות FLASH, אשר פועלים כולם מכוח הקישורים שהוגדרו בקוד האתר. אתרים אלו הינם על פי רוב אתרים סטאטטים ותדירות העדכון שלהם נמוכה מאד, היות ועל מנת לעדכן אתר מסוג זה יש לגשת פיזית לקובץ המתאים לבצע בו את ההתאמות הנדרשות. אתרים מסוג זה יכולים להיות מרהיבים ביופיים וידידותיים מאד למשתמש הקצה, אך על מנת לבצע בהם עדכונים, דרושה יכולת תכנות גבוהה. ככלל, אתרים אלו יכולים להיבנות באמצעות תוכנת Dreamweaver או תוכנות חופשיות הניתנות להורדה מהרשת ובעלי אתרים אלו משתמשים על פי רוב בתוכנות FTP לצורך הורדת קבצי האתר למחשבם, ביצוע עדכונים נדרשים והעלאה מחדש של קבצי האתר למערך אחסון האתר.

מרבית ספקי אחסון אתרים, למעשה כולם, מסוגלים לספק אחסון אתרים מתאים עבור אתרים שאינם כוללים בסיס נתונים. חבילות אחסון האתרים המוצעות בדרך כלל עבור אתרים אלו כוללות נפח אחסון מישתנה ותעבורה חודשית מישתנה. חברת Jetserver.co.il בע"מ מציעה אחסון אתרים כאשר נפח האחסון והתעבורה החודשית הינם ללא הגבלה, בזכות השימוש בטכנולוגיית אחסון בענן - Cloud Storage (אחסון בענן יידון בהמשך).

אחסון אתרים בעלי בסיס נתונים
מרבית אתרי האינטרנט משתמשים בבסיס נתונים ובמערכת כלשהי לניהול תכני האתר, היות וזוהי הדרך הקלה, הזמינה והיעילה ביותר לעדכון שוטף של תכני האתר, מבלי הצורך להיות מצוי ברזי תכנות דפי אינטרנט, קבצי CSS, JAVA, PHP, HTML ובסיסי נתונים. אתרים אלו יכולים להיות אתרי תדמית, אתרי מסחר, פורומים, מגזינים, אתרי קהילות ועוד. בסיס הנתונים הנפוץ ביותר בשימוש אתרי אינטרנט הינו MySQL אשר מאפשר שליטה מלאה בבסיס הנתונים של האתר וביצוע כל פעולה אשר נדרשת לשינויי או עדכונו באמצעות שאילתות רלוונטיות. בסיס נתונים MySQL הינו חופשי תחת רישיון GNU.

פלטפורמות קוד פתוח שונות לבניית אתרי אינטרנט ותפעולן השוטף כגון: ג'ומלה, דרופל, וורדפרס, מג'נטו, Presta Shop, Moodle ועוד - נותנות בידי בוני אתרים ומנהלי אתרים אפשרות קלה יחסית להקמה מהירה של אתר אינטרנט ובסיס נתונים, כאשר ניהול האתר מתבצע באמצעות פאנל ניהול ייעודי לאתר. פלטפורמות אלו מבוססות קוד פתוח, כלומר קוד האתר (שפת התכנות בה השתמשו המפתחים לכתיבת קבצי האתר) פתוח ונגיש לכל אחד והוא חופשי לשימוש, לעריכת שינויים ועדכונים וכן, להפצה מחודשת. זאת, להבדיל מקוד סגור אשר מזוהה לרוב עם יצרני תוכנה גדולים כמו מיקרוסופט שאינה מאפשרת צפייה או שינוי קוד המקור היות והוא עבר קומפילציה (הידור). היתרון הגדול של פלטפורמות הקוד הפתוח לבניית אתרים הוא אם כן, בקבלת מערכת חינמית, מוכנה להתקנת האתר, מבוססת על בסיס נתונים MySQL - בה ניתן לבצע כל שינוי העולה על דעת בונה האתר או מנהל האתר, בכל רגע נתון.

גם במקרה זה, נותנים מרבית ספקי אחסון אתרים את הכלים הדרושים להעלאת אתר אינטרנט בעל בסיס נתונים ותפעולו השוטף ברשת. חשוב לציין כי ספקי אחסון אתרים מבוססי שרתי Windows לא יוכלו לספק אחסון לאתרי ג'ומלה, דרופל, וורדפרס, מג'נטו, Presta Shop, Moodle וכדומה, היות ופלטפורמות אלו כתובות על בסיס שפת PHP ובסיס נתונים MySQL אשר אינם יכולים לפעול בסביבת אחסון אתרים של שרתי Windows. ספקי אחסון אתרים בסביבת שרתי Linux נבדלים בעיקר במספר בסיסי הנתונים הניתנים להקמה ושימוש בחבילות האחסון, נפח האחסון והתעבורה החודשית. חברת Jetserver.co.il בע"מ מציעה שירותי אחסון אתרים בעלי בסיס נתונים, כאשר מספר בסיסי הנתונים, נפח האחסון והתעבורה החודשית הינם ללא הגבלה וזאת, בזכות השימוש בטכנולוגיית אחסון בענן.

בין אם מדובר באחסון אתר ללא בסיס נתונים או אחסון אתר בעל בסיס נתונים, אחסון אתר בשרת שיתופי, אחסון אתרים כריסלר, או אחסון אתרים בשרת וירטואלי פרטי - יש למערך אחסון האתר או אחסון האתרים משמעות כבדה והשפעה גדולה על התפקוד השוטף של אתר האינטרנט, הן בהיבט היומיומי והן בהיבטים לטווח ארוך. בחירת ספק אחסון אתרים הינה משימש לא פשוטה, בעיקר לנוכח ההיצע הרחב בישראל ובעולם, אולם בחירת ספק אחסון אתרים אשר ייתן בידכם את כל הכלים לניהול שוטף ופיתוח אתר האינטרנט שלכם באופן רציף ומקצועי, ללא ספק ישפר באופן מהותי את הצלחת אתר האינטרנט או אתרי האינטרנט שלכם ויצעיד אתכם להישגים אותם תגדירו לעצמכם. חברת Jetserver.co.il בע"מ הינה ספק אחסון אתרים הטוב ביותר בישראל ומבטיחה לכם חוויה טכנולוגית ושירות לקוחות ברמות הגבוהות ביותר.