Get Adobe Flash player

חיפוש בבלוג המומחים

איתור בלוג לפי תאריך

קישורים נבחרים

דפדפנים ותקינת אינטרנט

web-browsersנתחיל בנושא תקינה באינטרנט מכיוון שתקינת אינטרנט משליכה באופן ישיר על הדפדפנים השונים. תקן, או סטנדרט הינו מפרט או שיטה מקובלים, ואף במקרים מסוימים מחייבים, ליישום בתחום מסוים. המטרות העיקריות של כל תקינה, הינן להבטיח נורמות ייצור או ביצוע איכותיים וכן, תצורה אחידה לנוחות המשתמשים. תמוה לחשוב על תקני אינטרנט, היות ולמעשה כל אחד יכול לבנות אתר אינטרנט בהתאם לטעמו, תפקידו, תקציבו וצרכיו. אף בונה אתרים אינו חייב דין וחשבון לארגון תקינה כמו מכון התקנים או ה-FDA האמריקאי ואפילו לא לארגון האינטרנט העולמי! מדוע אם כן נוצרו תקני אינטרנט? מהם תקני אינטרנט ומהן ההשלכות שלהם?

ארגון W3C - ארגון האינטרנט העולמי לקח על עצמו להגדיר תקן טכנולוגי לבניית אתרי אינטרנט. למעשה עוסק הארגון בפיתוח פרוטוקולים וקווי מנחה במטרה להבטיח את גידול האינטרנט באופן שבו תהיה אחידות בין חומרות ותוכנות המשמשות להצגת דפי אינטרנט שונים. יש לזכור כי קיימים מספר דפדפני אינטרנט, אשר התפלגות השימוש בהם הולכת ומישתנה כל הזמן: FireFox, Internet Explorer, אופרה, כרום וספארי. משתמשי מחשבי MAC של חברת אפל למשל, משתמשים לרוב בדפדפן ספארי ורוב העולם המודרני פונה יותר ויותר לשימוש בדפדפן פיירפוקס וכרום של גוגל. השונות בין הדפדפנים יצרה מצב בו אתרי אינטרנט אינם מוצגים באותו אופן בכולם. המצב האבסורדי ביותר קיים בהבדלים הקיצוניים לעיתים בין אופן תצוגת אתרי אינטרנט בדפדפן IE לבין שאר הדפדפנים. IE של חברת מיקרוסופט השתמש במשך שנים רבות בתקן אינטרנט פרטי ולזכותו יאמר, שבזמן שבניית אתרי אינטרנט הייתה עסק למתכנתים ולא כלי יומיומי בידי כל בר דעת, IE ידע לזהות שגיאות תכנות ולהציג בדפדפן פונקציות ועיצובים שהיו קרובים ככל האפשר "למה שהתכוון המשורר". מצב זה גרם לכך שאתרי אינטרנט רבים אשר הסתמכו על תקינת ארגון W3C שהיא העדכנית והמחמירה ביותר, אינם זוכים להצגת אתריהם באופן זהה בדפדפנים השונים מ-IE וצריכים לא אחת להשקיע שעות עבודה רבות כדי להתאים את האתר לתצוגה גם ב- IE. החל מצאתו של 8-IE ניתן לראות תמיכה בתקנים של W3C, אך בהחלט לא הסתמכות עליהם. 8-IE גם כולל אפשרות שינוי תצוגת האתר לתצוגת Compatibility, כך שהדפדפן יוכל "לנחש" את כוונת בונה האתר ולהציג מיבנים ידידותיים יותר לעין ולשימוש.

עמדתנו בנושא זה היא חד משמעית: חברת מיקרוסופט, גדולה ככל שתהיה וחולשת על שוק מערכות ההפעלה ותוכנות המשרד, אינה יכולה לקבוע לעצמה תקני אינטרנט שאינם עולים בקנה אחד ועל חוט השערה עם תקני האינטרנט של ה- W3C. נהפוך הוא, מיקרוסופט הגדולה צריכה להיות מובילת הקו של W3C ולא רק לקחת חלק בתקינת האינטרנט, אלא להקפיד ולהחמיר בו, על מנת לבסס ולחזק את יכולת משתמשי האינטרנט בכל העולם ליהנות מגלישה פונקציונלית, סגנונית ואחידה בכל דפדפן שימצאו לנכון. תקינת אינטרנט אינה מכשול כלל וכלל! תקינת אינטרנט הינה כלי חשוב מאד בידי בוני אתרים, בעלי אתרים ומשתמשים – להבטיח התנהגות ותצוגה אחידה בכל הדפדפנים, נגישות לבעלי מוגבלויות ואף יתרון לקידום האתר במנועי חיפוש. נציין, כי באתר Click-IT קיימים דפים שאינם מוצגים כהלכה בדפדפן IE, אך בנויים בהתאם לתקינת W3C ולכן מוצגים ופועלים באופן מלא בכל שאר הדפדפנים. במקרה זה, השונות של IE איננה בחזקת יתרון, אלא בחזקת בידול ונחיתות מול שאר הדפדפנים שצויינו לעיל. אנו מאמינים כי עם התפתחות רשת האינטרנט והגדלת השימוש בה בטלפונים סלולריים ועל גבי מסכי טלויזיה, ילך ויתבסס השימוש בדפדפני כרום ו- FF בזכות היכולת של אתרים הבנויים על פי תקני W3C לתפקד באופן איכותי ומתקדם יותר.

נציג להלן את תקני האינטרנט הבולטים ביותר לשימוש בעת בניית אתר:
HTML 4.01 – תקן מסוף שנות ה-90' אשר כלל מרכיבים רבים הנוגעים לעיצוב דפי אינטרנט.
HTML 5 – תקן אינטרנט מתקדם יותר אשר יוצר הפרדה בין תוכן לעיצוב דפי האינטרנט.
XHTML 1.0 – שפת תכנות מבוססת תקני XML ו-HTML. מפרידה בין מרכיבי תוכן ועיצוב ומתחלקת לשלושה סוגים:
נוקשה (Strict) - דרישות התקן המחמירות והנוקשות ביותר עבור בניית אתרים, על פיהן קיימת חשיבות עליונה למיקום נכון, יעיל וחסכוני בקידוד של מרכיבי תוכן סטאטיים, דינמיים ועיצוביים בדפי האתר.
מסגרות (Frameset) - תקן שנועד לשימוש בדפי אינטרנט הכוללים בתוכם מסגרות (frames), דבר שהולך ונעלם עקב חוסר הידידותיות שלו למנועי חיפוש.
מעבר (Transitional) - תקן מעבר שעתיד להעלם בקרוב, היות ותקן זה משתמש באלמנטים של HTML 4 והוא לא נוקשה ביחס למיקומם של מרכיבי תוכן ועיצוב באתר.
XHTML 1.1 – מבוססת על התקן הקודם, אך מציבה סטנדרטים מחמירים יותר בבניית האתר, כך שמהירות העליה שלו תהיה גבוהה יותר.

תקני CSS שנקבעו גם הם על ידי ארגון W3C נועדו לאפשר הפרדה בין תוכן לעיצוב דפי האתר. בניית אתר אינטרנט המבוסס על CSS תקני מאפשרת שינויים גורפים של עיצוב האתר בצורה קלה ומהירה, יחד עם התאמות ספציפיות של העיצוב במקומות הדרושים וכן, הגדלת מהירות העליה של האתר בזכות העובדה שמרכיבי העיצוב עולים בנפרד מתוכן האתר ודפי ה- HTML החסכוניים בקוד אינם צריכים לטעון מידע רב בנוסף לגרפיקה.